Dieta dla skóry

Źródła dobrych tłuszczy


  1. Omega 3 – len, nasiona chia, nasiona dyni,orzechy włoskie,awokado
  2. GLA( gamma- linolenowy) – spirulina, olej z ogórecznika, wiesiołka W zdrowym organiźmie GLA przetwarzany jest z omega 3, ale ponieważ zwykle jest, go za mało, warto zadbać o bezpośrednie źródło GLA
  3. Olej sezamu, nasiona sezamu do sałatek lub gotowania ( z umiarem)

Przy suchej skórze pamiętaj o oleju sezamowym


Olej sezamowy – jeden z najbardziej stabilnych olei dzięki obecności sezamolu ( zawiera 46% 1-nienasyconych), 41% wielonienasyconych). Można stosować zewnętrznie- na suchą popękaną skórę, zmiękcza i nawilża. Przy zatwardzeniach dodaj do gotowania kilka kropli lub 1-2 łyżki na pusty żołądek. Medycyna chińska mówi, że odtruwa, niszczy glisty, świerzb i choroby grzybicze skóry- 1 raz dziennie smarować chore miejsca do ustąpienia objawów. Dobry do masażu przy bólach mięśni i stawów Na suchą popękaną skórę, zmiękcza i nawilża.
Przy obróbce termicznej powyżej 160 st stosujmy masło klarowane lub inne tłuszcze nasycone np olej kokosowy.

Przy chorobach skóry zawsze należy zadać pytanie o stan wątroby i nerek.
  1. Aby nie przeciążać wątroby należy zachować 10 godzinny( minimum )czas bez posiłku w nocy, potrzebny do regeneracji wątroby
  2. Nie jeść zbyt dużo białka. Szczególnie zwierzęcego. Zrezygnować z wędlin, słonych, tłustych
  3. Kolacje powinny zawierać jak najmniej białka
  4. Przeciążone wątroba i nerki nie oczyszczają krwi z toksyn. Oczyszczanie przyspieszają spirulina i pokarmy zawierające chlorofil
Inne równie ważne składniki niezbędne do zachowania zdrowej skóry

Przy niedoborach omega 3 stosować nawet 4 łyżki mielonego siemienia zamiast jednego posiłku lub 2 łyżki oleju z lnu.

  1. Lecytyna; kielki słonecznika, rośliny strączkowe szczególnie soja
  2. Niacyna- zboża, głównie ryż brązowy
  3. Witaminy z grupy B – pełne ziarna(ryż brązowy)
  4. Prowitamina A (beta- karoten)szczególnie gdy są stany zapalne
  5. Należy zwiększyć ilość zielonych i żółtych pokarmów; marchew, botwina, szpinak, kapusta, sałata zielona, rukola. Zielone i ciemnozielone warzywa oczyszczają krew z toksyn
  6. spirulina, – regularne stosowanie, powoduje oczyszczenie krwi z toksyn
  7. Fasolka mung, adzuki
  8. Ogórek pokrojony w plastry, razem ze skórka
  9. Nabiał najlepszy kozi
  10. Zamiast mleka jeśli bardzo lubisz produkty mleczne wybierz kefir i jogurt
  11. Wyeliminować koniecznie produkty ostre, słodycze, tłuste, owoce cytrusowe, ananas, śledzie, krewetki

Korzystne jest także wywołanie potów; sauna, sport, herbatki z ziół napotnych np. z korzenia mniszka lekarskiego, czy jeżówki

Witaminowe abecadło


Badania pokazują, że nawet co druga osoba w populacji polskiej wykazuje obniżone wchłanianie kwasu foliowego, co trzecia osoba słabiej przekształca karoteny do witaminy A, podobna sytuacja dotyczy także witamin B6, B12, C i D. Warto wykonać testy, sprawdzające czy nasz organizm ma zdolność wchłaniania i przerabiania tych witamin.

Witamina A

Retinol, czyli biologicznie czynna witamina A, znajduje się w żółtkach jaj, pełnotłustym mleku i jego przetworach, tranie, wątrobie. Karoten, tzn. prowitamina A, który w organizmie człowieka zamienia się w retinol, występuje w warzywach zabarwionych na kolor pomarańczowy i zielony. Jest niezbędna m.in. dla zdrowia włosów i wzroku. Gdy mamy jej za mało, skóra staje się sucha, a na ramionach pojawia się tzw. gęsia skórka. Wiosną uzupełnimy szybko braki witaminy A, jedząc suszone morele i marchew. Dobry efekt przyniesie picie świeżo wyciśniętego soku marchwiowego. Jeśli to nie działa zastanów się, czy nie należy sprawdzić jak u Ciebie wygląda wchłanianie tej witaminy.

Witamina B 6

Jest odpowiedzialna m.in. za system nerwowy, wygląd włosów i skóry. Gdy jej brak w organiźmie cierpią np. włosy, które się przesuszają i wypadają, a skóra traci elastyczność i staje się skłonna do wyprysków. Łatwiej się też męczymy, możemy mieć nawet kłopoty ze wzrokiem. Niedobór witaminy B6 utrudnia też odchudzanie. Ostatnio potwierdzono, że właśnie ta witamina uczestniczy w syntezie serotoniny - hormonu szczęścia działającego przeciwdepresyjnie. Gdy go nam brakuje, stajemy się przygnębieni, tracimy chęć do życia. Ratunek to jedzenie kiełków pszenicy, orzechów, warzyw zielonych i podrobów. Unikajmy kawy, która niszczy witaminę B. Witaminy z grupy B są niezbędnym elementem metabolizmu człowieka. Przede wszystkim wspomagają proces uwalniania energii z węglowodanów, tłuszczów i białek, które przyjmujemy z pokarmem.

Witamina A

Dzienne zapotrzebowanie - 5000 jm; najlepsze źródło wiosną- suszone morele, marchew;

Witamina B1

Dzienne zapotrzebowanie - 1,6 mg, orzechy, najlepsze źródło wiosną - nasiona słonecznika, ryby;

Witamina B6

Dzienne zapotrzebowanie - 2 mg, najlepsze źródło wiosną - zielone warzywa liściaste, pełnoziarniste pieczywo;

Witamina C

Wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i usprawnia mikrokrążenie, działa też złuszczająco. Najwięcej jest jej w warzywach i owocach Pomaga przy wchłanianiu żelaza (czyli chroni pośrednio przed anemią), wzmacnia odporność, uszczelnia naczynia krwionośne i podnosi sprawność intelektualną. Dowiedziono też, że jest znakomitym przeciwutleniaczem: neutralizuje wolne rodniki uszkadzające komórki naszego ciała. Uczestniczy w tworzeniu się kolagenu, dzięki któremu skóra zachowuje młody wygląd.

Ta bezcenna witamina jest jednocześnie bardzo nietrwała: niszczy ją światło słoneczne, wysoka temperatura, kontakt z powietrzem. Do tego organizm człowieka nie potrafi jej magazynować. Trzeba więc dostarczać ją w pożywieniu kilka razy dziennie. Głównym źródłem witaminy C, inaczej kwasu askorbinowego, są świeże warzywa i owoce. A ponieważ zimą jemy ich mniej, organizm może odczuwać braki tej bezcennej dla zdrowia substancji. Warto też wiedzieć, że jej wchłanianie utrudnia m.in. przyjmowanie przez dłuższy czas aspiryny (np. jako składnika leków w chorobach i doustnych środków antykoncepcyjnych.

Gdy brak nam witaminy C, łatwiej zapadamy na choroby, stajemy się ospali i zmęczeni, a skóra traci jędrność.

Najlepszym źródłem witaminy C są owoce jagodowe (szczególnie czarna porzeczka w postaci soków i mrożonek), cytrusy, papryka oraz owoce róży (np. soki i konfitury produkowane przez Polską Różę). Te ostatnie mają dodatkową zaletę: zawarty w nich kwas askorbinowy jest odporniejszy na działanie temperatury i powietrza niż występujący w innych warzywach i owocach. Szklanka soku pomarańczowego (świeżo wyciśniętego!) podana do śniadania czy obiadu nie tylko dostarczy niezbędnej porcji witaminy C, lecz także zwiększy (nawet 4-krotnie) przyswajanie żelaza.

Witamina D

Nasza skóra pod wpływem słonecznych promieni sama produkuje tę witaminę. W naszej strefie klimatycznej o jej niedobór bardzo łatwo. Witamina D wraz z wapniem i fosforem bierze udział w budowie kości, stymuluje pracę serca. Ale również wpływa na nasz system nerwowy. Stąd jej brak może objawiać się bezsennością, nerwowością.

Cynk także ważny dla skóry


Dlatego warto jeść orzechy brazylijskie, peski dyni, rośliny straczkowe.
Niedobór cynku powoduje szereg różnego rodzaju dolegliwości. Nawet niewielki niedostatek tego pierwiastka prowadzi do stopniowego wyniszczania organizmu. Przede wszystkim osłabieniu ulegają mieszki włosowe, co powoduje wypadanie włosów, a przy ich wyrywaniu brak odczuwania bólu. Ponadto zauważalne są niekorzystne zmiany na skórze, takie jak trądzik czy rozstępy, a także pojawienie się tak zwanych zajadów, czyli pękającej skóry w kącikach ust. Może również ulec zwiększeniu liczba zmarszczek oraz nastąpić ogólne przyspieszenie procesu starzenia, ponieważ cynk bierze udział w produkcji kolagenu.

Pod wpływem niedoboru tego mikroelementu powstałe rany goją się bardzo trudno i wymagają długotrwałego leczenia. Niekiedy niedobór powoduje nawet niedokrwistość, która ujawnia się często bladością skóry. Cynk wpływa również na procesy trawienne, które przy jego braku ulegają zaburzeniu. Występują wówczas biegunki, które są bardzo niebezpieczne zwłaszcza te długotrwałe. Wiele osób skarży się ponadto na brak apetytu i upośledzenie smaku, bóle stawów, a szczególnie kolan, co utrudnia poruszanie się oraz drżenie kończyn. Rozregulowaniu ulega gospodarka witaminą A, gdyż to właśnie cynk jest głównym regulatorem jej dystrybucji do poszczególnych komórek organizmu.

Kontakt

  • Kosmetologia nr tel.: 501 640 269

  • Manicure & pedicure nr tel.: 609 673 067

  • Atelier fryzjerskie nr tel.: 662 292 356